YİRMİ YEDİ HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 27. haftasında bebek:


27. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 875 gram kadardır.


Beyin ve akciğerler hızla gelişmeye devam eder. Göz kapakları açılmaya başlar. Gözün retina tabakası gelişir ve ışığın algılanarak beyine iletilmesinde rol alır. Bu haftada bebeğin dilindeki tat tomurcukları oldukça gelişmiştir, örneğin anne çok baharatlı, acı yiyecekler yediğinde bebek bunu algılayabilir. Bebeğiniz düzenli bir uyanıklık ve uyku döngüsü geliştirdi. Ne yazık ki, seninkiyle aynı olmayabilir.

 

Hamileliğin 27. haftasında anne:

Tebrikler! Şimdi üçüncü üç aylık döneme giriyorsunuz. Bu haftada bebeğinizin daha çok hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareketlerinin bazıları hıçkırığa bağlı olabilirken, diğerleri de bebeğinizin aerobik antrenmanına bağlı olabilir. Birçok kadın bu hareketleri hissettiği için rahatlatır ve bunlar genellikle anne ve çocuk arasındaki bağlanma sürecini güçlendirir. Bebek hareketlerinin anne tarafından takibi önemlidir. Normalden az olan hareketleri mutlaka doktorunuz ile paylaşın.

Babalar için:

Eşiniz hamileliğin son birkaç haftasında zaman ilerledikçe, yapması zor ve hatta tehlikeli hale gelen bazı ev işleri de olabilir. Eşyaları yüksek raflara yerleştirmek ve küvet ya da tuvaleti temizlemek gibi bu görevlerde ona yardımcı olmayı teklif edin. Bu küçük jestler büyük bir fark yaratabilir.

 

Paylaş