YİRMİ ÜÇ HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 23. haftasında bebek:


23. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 30 cm, ağırlığı 500 gram kadardır.


Bebeğin vücudu gün geçtikçe daha çok normal oranlara yaklaşır, giderek büyür ve tombullaşır, böylece giderek daha fazla yeni doğan bir bebeğe benzemeye başlar. Orta kulak kemikleri bu dönemde sertleşir. Pankreas bezi gelişir. Bebeğin bütün vücudu yoğun şekilde ince lanugo tüyleriyle kaplanmıştır. Bebeğin gözleri oldukça gelişmiştir ancak henüz belli bir göz rengi yoktur.


Hamileliğin 23. haftasında anne:


Hamileliğin yirmi üçüncü haftası civarında annenin rahmi göbek üstüne kadar büyüme ve gerilme yaptığı için, ayrıca annenin kendi ağırlığı ve karın ağırlığı arttığı için bel ağrıları başlayabilir. Bel ağrılarını önlemek için öncelikle ayakta uzun süre durmamak gerekir. Anne adaylarının bu aylardan sonra kilo alması hızlanabilir, bu nedenle lifli gıdalardan, sebzelerden zengin beslenmek önemlidir.

Bolca sıvı tüketimi, özellikle su içmek, hamilelik sırasında çok önemlidir. Su içmek en iyisi olsa da, sebze suyu, meyve suyu, süt ve bazı bitkisel çaylar da içebilirsiniz. Kafein içeriği nedeniyle kahve ve koladan kaçınmak gerekir. Bunlar aynı zamanda vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltabilen ve susuz kalmanıza neden olabilen diüretiklerdir. Yeterince su içiyorsanız, idrarınız soluk sarı veya açık olmalıdır; Koyu sarı idrar, yeterince su içmediğinizin bir göstergesidir.

Yeterli su içmek

  • Baş ağrısı
  • Rahimde kasılma
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını önlenmeye yardımcı olabilir

Karnın büyümesi ve vücudun ağırlaşması düzenli yürüyüş veya egzersiz alışkanlığını engellememeli, esas bu aylardan sonra kilo alımı hızlanacağı için yürüyüşe ara vermemek gerekir.

Rahiminiz idrar kesenizin üzerine doğrudan oturmakta olup, bu da iç çamaşırınıza idrar sızmasına neden olabilir. Bazen idrarı amniyotik sıvıdan ayırmak zor olabilir. Membranlarınız yırtılmışsa, ani bir akıntı veya sabit bir damlama ile ortaya çıkabilecek amniyon sıvısını sızdırabilirsiniz.

Amniyotik sıvı kokusuzdur; Sıvı sızıntısı olduğunu fark ederseniz, idrar gibi kokuyor mu, yoksa kokusuz olup olmadığını anlamaya çalışın. Şüphe durumunda hemen doktorunuzu arayın.

Babalar için;

Yeni bebeğinizin hayatının ilk birkaç haftasında bir oyun planı oluşturmaya başlayın.

 

Paylaş