YİRMİ İKİ HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 22. haftasında bebek:


22. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 28-30 cm, ağırlığı 430 gram kadardır.


Yirmi ikinci haftada bebeğiniz cildini doldurmak için yeterli kilo almadığı için, cilinde kırışıklık görülür. Bebeğin göz kapakları, kaşlar ve burun delikleri oldukça şekillenmiştir. Dudakları daha belirgin hale gelir. Gözleri tamamen oluşmuştur, ancak gözün renkli kısmı olan İRİS hala pigmentten yoksundur. Kaş ve kirpikleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin parmak izleri tamamen oluşmuştur. Dışarıdan gelen şiddetli sesler bebeğin uyanmasına sebep olabilir. Bebek tekme atabilir ve annesi bunu sıklıkla hisseder. Bebek kendi etrafında dönebilir. Bebeğin burun şekli daha fazla belirginleşir.  Erkek bebeklerin testisleri bu haftada karın boşluğundan dışarıya torbaların içerisine doğru inmeye başlar.


Hamileliğin 22. haftasında anne:


Rahminizi göbek deliğinizin 2 cm üzerinde hissedebilirsiniz. Hamileliğin yirmi ikinci haftası civarında anne sesli konuştuğunda veya bir gürültü olduğunda bebeğin hareket ederek tepki verdiğini hissedebilir. Bu haftalarda bebek anne sesine alışmaya başlar. Elinizi karın üstüne koyarak hareketlerinin elinize çarptığını hissetmeniz mümkündür. Annenin ayaklarında ve bacaklarında şişlikler başlayabilir, bunun için ayağınızı yüksek bir yere koyarak bir süre uzanmanız önerilir. Gün içerisinde bir kaç kere uzanıp ayağınızın altına bir iki yastık koyabilirsiniz. Sürekli ayakta durmak bacaklardaki şişlikleri arttırır. Ayakkabı numaralarında büyümeler başlayabilir bu aylarda. Bazen doğuma kadar ayakkabı numarasında 3-4 numara artma olduğu görülür. Kontakt lens kullanan anneler bununla ilgili rahatsızlık hissedebilirler, bu gözün kornea tabakasında ödemleşmeye bağlı olabilir.

Birçok kadın, özellikle alt karın ağrısı , sırt ağrısı, pelvik bölgede baskı, kramp ve vajinal akıntıda bir değişiklik geliştirmeye başlarsa, preterm eylem (erken doğum eylemi) düşünülmektedir. Bu semptomlar normal olabilir veya erken doğumun bir göstergesi olabilir.

Babalar için;

Çocuğunuz olmadan ortak bir şey yapmayı önerin, çünkü bebeğin gelmesinden sonra yapılması zor olabilir. Bir film izlemek, yürüyüş yapmak ya da plajda bir gün geçirmek isteyebilirsiniz. Sadece ikinizin de zevk aldığınız ve eğleneceğiniz bir etkinlik olduğundan emin olun!

 

Paylaş