YİRMİ DÖRT HAFTALIK HAMİLELİK

 

Hamileliğin 24. haftasında bebek:


Yirmi dördüncü gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 32 cm, ağırlığı 600 gram kadardır.


Bebek kas dokusu ve yağ dokusundaki artışa paralel olarak kilo almaya devam eder. Artan yağ dokusu vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olur, özellikle erken doğan bebekler için bu çok önemlidir. Bebeğinizin beyninin şu anda hızla büyüyor. Tat tomurcukları da oluşur ve akciğerler daha gelişmiş ve karmaşık hale gelir. Akciğer gelişimi de bu haftalarda hızlanır bu nedenle bu haftalardan itibaren doğan bebeklerin düşük de olsa yaşama şansı vardır ancak 24 haftadan önce akciğer gelişimi çok az olduğu için bebeklerin yaşama şansı hemen hemen hiç yoktur. Bebeğin cildi hala beyazdır, gerçek rengini alacak kadar pigment henüz oluşmamıştır.


Hamileliğin 24. haftasında anne:


Hamileliğin yirmi dördüncü haftası civarında yani hamileliğin genellikle orta dönemlerinde anne adaylarının bir kısmı diş ve diş eti problemleri yaşarlar. Diş etlerinde kanama veya diş ağrısı gibi şikayetler olabilir. Diş bakımını düzenli devam ettiren ve diş hekimine görünen bir anne hiç diş kaybetmez. Hamilelikte diş problemi yaşayan anne adayları diş hekimlerine muayene olabilir ve gerekirse bazı tedavileri alabilirler.

 

Mide ekşimesi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, gün boyunca daha küçük öğünler yemeyi deneyebilirsiniz. Birçok kadın günde beş ya da altı küçük öğün yedikleri zaman, yaşadıkları mide ekşimesini azalmaktadır. Mide yanması ayrıca gece geç saatlerde atıştırmalıkların ve öğünlerin atlanmasıyla azaltılabilir.

 

Karın ve memelerinizdeki cilt geriliyor, bu da bu bölgelerin kaşınmasına neden olabilir. Çoğu kez kaşıntılı deriye kuru cilt neden olabilir. Kaşıntılı ve / veya kuru ciltler varsa, nemlendirici veya losyon kullanın. Hamileliğiniz sırasında gözleriniz de daha hassas ve kuru olabilir. Bu rahatsızlıkların bir kısmını, gözlerinizi nemli tutmak için yapay gözyaşı kullanarak hafifletebilirsiniz.

 

24 ve 28. haftalar arasında,  glikoz tarama testi yapılması önerilir.  Bu test gestasyonel diyabeti kontrol için yapılır. Gestasyonel diyabet, vücudun hamilelik sırasında şeker seviyelerini düzenlemek için yeterli miktarda insülin üretmediği geçici (çoğu durumda) diyabet formudur.

Tüm gebelerin yaklaşık% 2-5'i gestasyonel diyabet geliştirir. Doktorlar, 24. ve 28. haftalar arasında gestasyonel diyabet için test yaparlar çünkü plasenta, insülin direncine neden olabilecek çok miktarda hormon üretir.

Eğer sonuç yüksek seviyelerle gelirse, gestasyonel diyabet tanısını doğrulamak için daha fazla test yapılmalı ve şeker takip edilmeli gerekirse insülin kullanılmalıdır.

Babalar için;

Romantik bir kaçış planlayın. İkiniz her zaman gitmek istediğiniz bir yere gidebilirsiniz.

 

Paylaş