YİRMİ DOKUZ HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 29. haftasında bebek:


29. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37-39 cm, ağırlığı 1150-1250 gram kadardır.


Bebeğiniz hızla büyüyor, daha doğrusu kilo alıyor. Kasları ve akciğeri olgunlaşmaya devam ediyor. 28. haftada başlayan hızlı beyin gelişimi nedeniyle bebeğinizin kafası da büyüyor. Bebeğin beyni artık solunum, vücut ısısı gibi yaşamsal olayları kontrol edebilecek kadar gelişmiştir. Cilt altında yağ dokusu artmaya devam eder. Gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Diş etleri gelişmiştir. Bebek bu haftalarda artık ışık, ses, koku ve tat gibi duyuları daha iyi algılayabilir. Ancak su içerisinde olduğu için ses ve ışığı dışarıdaki bir bebek kadar net algılayamaz. Kafasını ışık gelen tarafa doğru çevirebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir hale gelmiştir. Bebek her gün yarım litre idrar yapar ve bu idrar amnion sıvısına karışır.


Hamileliğin 29. haftasında anne:


Bu son aylarda rahim karında iyice yukarı çıktığı için mideye baskı yapma ve bu yüzden fazla yemek yendiğinde rahatsız olma gibi şikayetler meydana gelebilir, bu nedenle az az fakat sık aralıklarla yemek yemek faydalı olabilir. Kabızlık son aylarda sık görülen bir belirtidir ve doktorunuz gebelikte kullanılabilen bazı ilaçlarla rahatlamanızı sağlayacaktır, ayrıca bol sebzeli yemekler yemek ve bol su içmek de işe yarar. Bol meyve yemekten kaçınmak gerekir çünkü fazla şeker içerir. İshal ise hamilelikte asla normal bir bulgu değildir, hamileliğin her ayında ishal anormal kabul edilen bir durumdur ve doktor muayenesi gerektirir. Gün içerisinde çok sık büyük abdeste çıkıyorsanız ve dışkı sulu ile mutlaka muayene olmalısınız.

Babalar için;

Eşiniz doğum eylemi ile nasıl başa çıkılacağına ve doğum sırasında yanında kimlerin bulunacağına dair planlar yaparken, şimdi doğum sırasında hangi rolde olmasını istediğinizi tartışmanın zamanı geldi. İş ortağı olarak tek destek sorumlusu olabilirsiniz ya da emek süreciniz boyunca ikinize yardımcı olmak için birini ayarlayabilirsiniz.

 

Paylaş