YİRMİ BİR HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 21. haftasında bebek:


21. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 27 cm, ağırlığı 350 gram kadardır. 


Yirmi birinci hafta civarında bebekte hızlı büyüme ve uzama dönemi yavaşlamaya başlar, bundan sonra bebeğin kilosu artmaya başlayacaktır ve giderek tombul bebek şekline gelecektir. Bebeğin bacakları vücuduna göre normal orana gelir. Bu haftalara kadar amnion sıvısı içerisinde daha rahat ve bol alanda duran bebek artık oturma pozisyonuna benzer şekilde dizlerini kırarak duracaktır ve genellikle baş aşağı olacak şekilde dönecektir. Bebeğin kaş ve kirpikleri yeni yeni belirmeye başlar, saçları belirginleşir. Bebek ara ara uyur ve uyanır, bunu hareketlerinden anlayabilirsiniz. Bebeğinizin göz kapaklarının bu hafta şekillenmesi tamamlandı ve bebeğiniz amniyotik sıvıyı yutmakla meşgul. Bebeğiniz amniyon sıvısını yutarken, sindirim sistemi de olgunlaşmaya devam ediyor. Bebeğiniz ayrıca amniyotik sıvıdan kalori de alıyor. Bebeğiniz kız ise, vajinası tamamen oluşmuştur ancak doğuma kadar gelişmeye devam edecektir.

Hamileliğin 21. haftasında anne:

Parmaklarınızı göbek deliğinizin yaklaşık yarım santim uzağa yerleştirirseniz, rahminizi hissedebilirsiniz. Karşılaştığınız insanların büyük çoğunluğu, bebek beklediğinizi anlayacaktır. Alt bacaklarınızın ve ayaklarınızın günün sonuna doğru şiştiğini fark ederseniz, oturup dinlenebilirsiniz.

 

Yüzünüzde veya vücudunuzun diğer kısımlarında yağlı cilt ve / veya artmış çatlaklarla mücadele ediyorsanız, yüzünüzü günde iki kez sabun ve suyla yıkayın.

 

Çoğu kadın hamileliğin bu kısmını en çok sever. Erken gebelik belirtilerinin çoğundan başarı ile kurtuldunuz ve karnınız sizi rahatsız edecek kadar büyük değil. Bu süre boyunca rahatlamaya çalışın ve hamile olmanın tadını çıkarın. Hamileliğiniz sırasında daha fazla kilo aldıkça , hamile kadınların çoğunda ortaya çıkan varisli damarlar geliştirmeye başladığınızı fark edebilirsiniz. Varisler en sık bacaklarda görülürler, ancak vulva ve rektumda da bulunabilirler.

 

Büyüyen rahim ve kan akımı değişikliklerinden gelen basınç varisli damarları kötüleştirebilir. Bazı kadınlar bacaklarında ağrısız mor veya mavi bir nokta fark edebilirken, diğerleri ağrılı ve şişmiş damarlara sahip olurlar.Şişme  genellikle hamilelikten sonra kaybolur, ancak varisli damarlar genellikle tamamen ortadan kalkmaz.

 

Rahim büyüdükçe, artmış olduğu ağırlığı idrarın idrar boşaltımını tıkayabilir ve bu da idrar yolu enfeksiyona (İYE) neden olabilir. İYE tedavi edilmezse, böbrek enfeksiyonuna yol açabilir.

 

Birkaç şey yaparak bir İYE geliştirme olasılığını azaltabilirsiniz:

  • Günde  6-8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin
  •  İdrar yaptıktan sonra önden arkaya doğru silin.
  • Cinsel ilişkiden önce ve sonra idrara çıkın.
  • Dar pantolon giyinmekten kaçının.
  • Pamuklu iç çamaşırı ve külotlu çorap kullanın.

Babalar için;

Eşinizi su içme konusunda teşvik edebilirsiniz. Günlük içeceği suyu hazırlayabilirsiniz.

 

Paylaş