YİRMİ ALTI HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 26. haftasında bebek:


26. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı 760 gram kadardır.


Yirmi altıncı haftada akciğerlerde alveol denilen hava kesecikleri gelişmeye başlar. Akciğerlerde sürfaktan denilen madde salgılanmaya başlar. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplar ve solunuma yardımcı olur. Bu haftalarda erken doğan bebeklerin solunum yapabilmesi için bu gelişmeler çok faydalıdır. Bebeğin cildindeki yağ ve ter bezleri aktifleşir. Tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamaya devam eder. Kulaktaki sinirler geliştiği için; etraftaki sesleri ve sizin sesinizi duyabilir, ani seslere hareket ederek karşılık verebilir. Dışarıda yoğun ışık varsa bunun az bir kısmı rahim içerisine geçebilir ve bebek bunu fark edebilir. Bebek dışarısının aydınlık veya karanlık olduğunu fark eder. Bebeğin cildi hala incedir ve  ciltteki kan damarları görünecek şekilde ışığı geçirir.


Bebeğin göz kapakları bu haftada tamamen açılır ve görme yeteneği kısmen gelişmiştir. Bebeğin çevredeki bazı sesleri duyarak hareket etmesi veya kalp atımının değişmesi mümkündür.

 

Hamileliğin 26. haftasında anne:

Bu hafta ikinci üç aylık dönemin son haftasıdır. Zaman geçmiyor gibi görünebilir, ancak yeni bebeğinize bir hafta daha yakın olduğunuzu unutmayın. Rahiminizin üst kısmı artık göbek deliğinizin yaklaşık 6 cm üzerinde hissedilebilir. 

Babalar için;

Eşiniz ikinci trimesterin sonuna ulaştığında, daha az çekici hissetmeye başlayabilir. Gerçekten ne kadar güzel olduğunu anlatmanız önemlidir. Bu hafta özel bir gezi planlayarak ona özel hissettirebilirsiniz.

 

Paylaş