YEDİNCİ HAFTADA HAMİLELİK 
Bu haftada, embriyonun küçük bedeninde her temel organ oluşmaya başladı.
Yedi haftalık gebelikte bebeğin boyu 7-8 mm civarındadır yani yaklaşık olarak bir pirinç tanesi kadardır. Bebeğin kalp atımı rahatlıkla izlenebilir.
Beyin, omurga, büyük damarlar, göz, barsak, böbrek, karaciğer gibi organlar gelişmeye başlamıştır. Gözler kafanın yan taraflarından ön tarafına doğru hareket etmeye başlar ve göz kapakları gelişmeye başlar.
Bebeğin genital (kız-erkek) yapısını oluşturacak kabartı belirginleşir ancak henüz cinsiyeti anlaşılacak kadar gelişmemiştir.
Bebeğin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar oluşmaya başlar ancak henüz tam olarak vücuttan ayrı kol, bacak ve parmaklar oluşmamıştır. Bunlar ultrasonda görülemez çünkü çok küçük boyuttadırlar.
İlk haftalardan beri izlenen kuyruk kısmı küçülmüştür ancak henüz tamamen kaybolmamıştır, 10. haftaya kadar devam eder.
 

Hamileliğin 7. haftasında anne:

Hamilelik sırasında, vücudunuzda kademeli değişiklikler yaşayacaksınız. Etrafınızdaki insanlar bu haftada hamile olduğunuzu bile anlayamazlar. Birkaç kilo almış olabilirsiniz, ancak sabah bulantıları yaşıyorsanız kilo vermiş olabilirsiniz. Erken dönemlerde kilo vermek nadir değildir ve birkaç haftada işler diğer yönde değişmeye başlayacaktır. Kilo alma da verme de kontrol altında olduğu sürece problem teşkil etmez.
Hamileliğin yedinci haftasında annede daha önce başlayan bulantı, kusma, halsizlik gibi belirtiler genellikle devam eder. Uykusuzluk şikayeti başlayabilir. Anne adayı grip, nezle, öksürük gibi şikayeti olan insanlarla çok yakın temasta bulunmamaya dikkat etmeli çünkü bu tür hastalıklar anneye bulaşırsa daha fazla bitkin düşmesine, beslenememesine neden olabilir. Kızamıkçık vb. bulaşıcı hastalıkları olan küçük çocuklardan da uzak durmalı çünkü bu tür hastalıkları daha önce geçirmemiş anneler hamileliklerinde geçirebilirler ve bazen bebekte özürlere kadar ciddi problemlere neden olabilir. Evde kedi besleyen anneler beslemeye devam edebilir ancak kedi kumu ile cilt teması etmemek gerekir ve kedi kumunu başkalarının temizlemesi gerekir. Kedi ile temastan sonra elleri dikkatlice yıkamak gerekir.

Bu haftada olan mide problemlerini gidermek için;

  • Sık sık küçük porsiyonlarda yemek önemlidir
  • Çevrenizde bulunan kokulardan uzaklaşmanız bulantının başlamasına engel olacaktır
  • Bir süre yemek pişirmemek rahatlatıcı olacaktır
  • Kokulu, acılı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak sizin için faydalı olacaktır
  • Yemek yedikten sonra hemen yatmamaya çalışın
  • Zencefil çoğu zaman bulantının azalmasında yardımcı olacaktır

Babalar için;

Anne ile birlikte gebelik kontrollerine gidebilirsiniz. Yemek hazırlayabilirsiniz.

Paylaş