3 HAFTALIK HAMİLELİK

Tebrikler! Hamileliğin üçüncü haftası genellikle yumurtlama  ve implantasyon (embiryonun rahim içine yerleşmesi) meydana geldiğinde oluşur. 

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Birçok kadın herhangi bir değişiklik fark etmez, ancak bazı kadınlar yumurtlama sırasında hafif kramp ve vajinal akıntı yaşarlar. Yumurtlama sırasında yumurtalıklar, fallop tüpleri boyunca yol alarak sperm ile döllenip, sonra uterusa doğru ilerlemeye başlayacak olgun bir yumurtayı serbest bırakır.

Sperm, fallop tüpü içindeki yumurtayı döllemek için uterus boyunca ilerler. Sadece tek bir sperm yumurtayı dölleyebilir. Hem sperm hem de yumurta, toplam 46 kromozom içeren zigotu oluşturmak için bir araya gelecek 23’er kromozom içerirler.

Cinsiyetini çok merak ediyorsunuz; aslında kavramsal olarak bebeğinizin cinsiyeti, göz rengi, saç rengi ve diğer birçok özellik zaten belirlendi, ancak henüz ultrasonografi ile değerlendirme yapmak mümkün değildir.

Zigot (DÖLLENMİŞ OLAN YUMURTA), fallop tüplerinden rahim duvarına ulaşacağı rahme doğru ilerlemeye devam eder.

Bebeğiniz ile ilgili neler oluyor?

Bu haftada oluşan blastosist hızla büyür ve çoğalır. Blastosistin bir kısmı, hCG (insan koryonik gonadotropin) üretecek plasenta haline gelecektir. HCG Hamilelik testleri ile tespit edilen hamilelik hormonudur.

Amniyotik sıvı da hücrelerin etrafında toplanır ve bu sıvı bebeğinizi hamileliğiniz boyunca koruyacaktır. Beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistemin gelişimi de dahil olmak üzere fetal gelişimin önemli yönleri bu hafta başlar.

Bebeğim ne kadar büyük?

Vücudunuzdaki embriyo çok küçüktür ve aslında bir bebekten çok bir hücre grubudur. Bir toplu iğne başı büyüklüğü  ve yaklaşık 0,0019 inç (0,048 mm) uzunluğundadır.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Hamilelik sırasında egzersiz önemlidir. Bir egzersiz rutinine başlamadan veya devam etmeden önce doktorunuza danışın.

Bebeğinizin yaptığınız her şeyi iyi ve kötü olarak aldığını unutmayın. Alkol ,  ilaçlar , kafein ve sigara içmekten kaçınmanız önerilir.

Yeterli miktarda protein ve kalsiyum ile dengeli bir diyet yapmak hem siz hem de bebek için önemlidir.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları

Vücudun bazı büyük değişikliklerden geçmeye başlıyor ve zaman zaman bunalmış hissedebilirsiniz. Yeterli dinlenmeyi ve beslenmeyi ihmal etmediğinizden emin olun. Rahatlamak ve hamile kalmaktan zevk almak için zaman ayırın. Stres hamilelik sırasında vücudunuz ve bebeğiniz için en kötü şeydir, bu nedenle stres seviyenizi düşük tutmaya çalışın.

Babalar için;

Hem siz hem de eşiniz, planlanmış bir hamilelik olsa bile ortaya çıkmaya başlayan korkulara sahip olabilirsiniz. Birbirinize açık olun ve endişelerinizi tartışın. Soruları sorun, böylece eşiniz hamileliğe dahil olmak istediğinizi hisseder.

Gelecek 37 hafta boyunca ona destek sunabileceği ve sürpriz yapabileceğiniz küçük yollar planlamak için zaman ayırın.

 

Paylaş