SEKİZİNCİ HAFTADA HAMİLELİK 
Hamileliğin 8. haftasında bebek:
Sekiz  haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 1,5 cm, ağırlığı henüz 1 gram kadardır.

Yetişkin bir insanda mevcut olan her şey şimdi bebeğinizde mevcuttur. Sekizinci haftada bebeğin el ve ayakları oluşmaya başlar. Parmak araları ördek ayağı gibi birbirine yapışıktır, ilerleyen haftalarda ayrılacaktır.
Yüz, göz, burun ve göz kapakları şekillenmeye devam eder.  Kulaklar dışarıdan ve içeriden oluşturmaya devam ediyor.  Damakların altında ileride dişleri oluşturacak olan tomurcuklar bu kadar erkenden oluşmaya başlar. İleride testis veya overleri (yumurtalık) oluşturacak olan iç genital yapılar gelişmeye başlar. Bebeğin sırt kasları omurga etrafında belirginleşmeye başlar. Kemikler sertleşmeye başlar.

Embriyonik kuyruk da ortadan kayboluyor ve bebeğinizin vücudu düzelmeye başlıyor. Bebeğinizin cinsiyeti zaten belirlenirken, dış cinsel organlar hala şekilleniyor ve açıkça görülemiyor.

 Anne ve bebeği birbirine bağlayan göbek kordonu ve içerisindeki damarlar işleve başlar. Sekizinci haftada bebeğin cildi hala çok incedir ve şeffaftır. Gözlerdeki renk pigmentleri bu haftada gelişmeye başlar. Göz kapakları gelişmiştir ancak 26. haftaya kadar kapaklar açılmaz, gözler kapalı kalır.
Ultrasonda bebeğin vücut ayrıntıları net seçilemese de kendisi ve kalp atımı net olarak görülebilir.
Hamileliğin 8. haftasında anne:
Vücudunuzun dıştan değişmiş gibi görünmemesine rağmen, aslında vücudunuzda birçok değişiklik meydana geldi. Gebeliğinizin başında, rahminiz yumruğunuz büyüklüğündeydi, ama şimdi normalin iki katına çıkarak bir greyfurt boyutuna ulaştı.

Rahim büyüdüğü için idrar kesesi (mesane) üzerine baskı yapar ve idrar kesesi fazla genişleyemez, bu nedenle kese çabuk dolar ve anne sık sık idrara çıkmaya başlar. Bu haftada başlayan sık idrara çıkmalar ilerleyen haftalarda rahmin idrar torbası üzerindeki baskısının ortadan kalkması ile bitecektir. Annenin kendini yorgun, bitkin hissetmesi, sürekli uyumak ve yatmak istemesi bu haftalarda sık rastlanan belirtilerdir. Eğer bulantı ve kusmalar katlanılır düzeyde değilse doktorunuza başvurabilirsiniz, ilaç veya gerekli ise serum tedavisi ile oldukça rahatlama sağlanacaktır.

Göğüslerinizdeki değişiklikleri de fark etmiş olabilirsiniz. Daha hassas olabilirler. Vücudunuz emzirmeye hazırlandığı için bu tamamen normaldir.

Farkında olmadığınız bir başka değişiklik dekan hacminin yüzde 40 ila 50 oranında arttığıdır.

Hamilelik sırasında bazı kadınlarda daha fazla yağlı cilt ve akne gelişebilir. Bunu tedavi etmek için ilaçlar kullanıyorsanız, ürünlerin hangi içerikleri içerdiğini bilmeniz ve ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmanız önemlidir.

Babalar için;

Evcil hayvanınız varsa, eşiniz hamile iken onların bakımını üstlenmeniz gerekebilir. Hamile bir kadın, toksoplazma ile enfekte olma olasılığından dolayı kedi kumu değiştirmeye karşı dikkatli olunmalıdır. 

Ayrıca, alışveriş yaparak eşinize yardımcı olabilirsiniz, böylece büyük torbaların kaldırılmasının zorluğunu önlemiş olursunuz.

Paylaş