OTUZ HAFTALIK HAMİLELİK

Hamileliğin 30. haftasında bebek:
30. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 38,5-40 cm, ağırlığı 1300-1400 gram kadardır.

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, rahminizin daha büyük bir kısmını kaplayacaktır. Vücudunuzda büyüyen bebeğiniz için bir yer olmadığını hissedebilirsiniz, ancak rahminizin göğüs kafesinin altında uzanmasına izin vererek bunu telafi edecektir. Bebeğinizin gözleri daha olgunlaşıyor ve bebeğiniz artık açık ve karanlık arasındaki farkı söyleyebilir. 30. haftadaki bebekler, gözleri ile bir ışık kaynağını bile takip edebilirler. Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretebilecek kabiliyettedir. Bebeğin tırnakları uzamaya devam eder. Bebek gözlerini açıp kapatma hareketleri yapar. Bebeğin kalıcı dişleri gelişmiştir ve damakların altında bulunur. Bebek etrafındaki uyaranların oldukça farkındadır artık, etrafına bakabilir ve ışık gelen yöne doğru dönebilir. Bebeğin akciğerleri bu haftada oldukça gelişmiştir, soluk alıp verme kabiliyeti yüksektir. Barsakları ve sindirim sistemi olgunlaşmıştır.

Hamileliğin 30. haftasında anne:

Hamileliğin bu son bölümünde daha kolay yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Geceleri uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Bazı kadınlar daha rahat bir şekilde uyumak için farklı uyku pozisyonları deneyebilirler. Uykusuzluk çekiyorsanız ve gittikçe daha da kötüye gidiyorsa, doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz. Üçüncü trimesterde, aynı zamanda ruh hali değişimleri  yaşayabilirsiniz.

Ek olarak, vücudunuz eklemlerinizin gevşemesine neden olabilecek bir dizi hormon üretiyor. Bu, ayaklarınızın aslında daha büyük hale gelmesine neden olabilir. Bazı kadınlar, hamilelikleri sırasında ayaklarının bir ayakkabı bedeninde büyüdüğünü bildirmektedir. 

Hamileliğin bu aşamasında birçok kadın, artan sayıda sırt ağrısı belirtmektedir. Bu kilo alımıve bebeğin büyümesi ile ilgilidir. Sırt ağrısı yaşıyorsanız, duruşunuzu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Uygun duruş, yaşadığınız sırt ağrısını hafifletebilir. Kötü duruş alışkanlıklarını değiştirmek için biraz çaba gösterebilirsiniz.

Babalar için;

Bebeği hareket ettirmek için elinizi eşinizin karnına dokundurmak için biraz zaman ayırın. Bu anları bir arada paylaşmanız sadece bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda partnerinizle birlikte özel zaman geçirmenize de yardımcı olacaktır.

 

Paylaş