OTUZ İKİ  HAFTALIK HAMİLELİK

 

Hamileliğin 32. haftasında bebek:


Otuz ikinci gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 40-42 cm, ağırlığı 1700-1800 gram kadardır.


Bebek günün neredeyse %90-95'ini uyuyarak geçirir. Bebeğin saçları oldukça uzamıştır. Ayak tırnakları tamamen gelişmiştir. Bebeğin cilt altında yağ dokusu arttığı için cildi iyice kalınlaşır ve pembeleşir. Bebeğin yüzündeki kırışıklıklar azalır. Doğduktan sonra kendisine gerekecek bazı hareketlerin egzersizlerini yapmaya devam eder, tekme atma, emme, yutma, soluk alma gibi... Bebeğinizin iskeleti tamamen oluştu, ama kemikleri hala çok yumuşak ve esnek.


Hamileliğin 32. haftasında anne:


Hamileliğin otuz ikinci haftası civarında anne adayı göbek deliğinin dışarı doğru çıktığını fark edebilir. Bu bir problem değildir, rahmin büyümesiyle oluşan basınçtan dolayı dışarı doğru çıkar, doğumdan sonra eski haline döner.

 

Uterusunuzun üst kısmı çok yüksek olduğu için, nefes almakta zorlanmaya başlayabilir veya nefes darlığı hissedebilirsiniz. Bu, büyüyen uterusunuzun diyaframınıza yaptığı baskıdan kaynaklanır. Bu aynı basınç artan miktarda mide ekşimesine de neden olabilir.

 

Çalışan anneler bu haftada yasal olarak doğum öncesi izine ayrılabilirler. Eğer sağlık probleminiz yok ve doktorunuz uygun görürse doğum öncesi çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. Aradaki 5 haftayı doğum sonrasına aktarabilirsiniz.

 

Babalar için;

 

Bebeğinizin doğduğu zaman hayatınızın nasıl görünmesini istediğinizi düşünmeye başlayın. Bebeğinizin doğumunda bulunmak istiyorsanız, özellikle iş için seyahat ediyorsanız, biraz planlama yapmak gerekebilir.

 

Paylaş