OTUZ BİR HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 31. haftasında bebek:


31. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 39-40 cm, ağırlığı 1500-1600 gram kadardır.


Bebeğiniz cilt altında bir yağ tabakası geliştirmeye devam ediyor. Bu da bebeğinize yeni doğan görünümü kazandırır. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğiniz daha da fazla kilo almaya başlayacaktır. Bu haftalarda bebeğin kilo alması boy uzamasından daha fazla olur. Bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi hemen hemen tamamen gelişmiştir. Bebeğin göz bebeği (iris) ışıkta genişleme  ve daralma yapabilir. Bebeğin cilt altında beyaz yağ depolanmasından dolayı ciltteki kırmızı renk yerini yeni doğan bebeklerdeki gibi pembe renge bırakır. Bebek gün içerisinde düzenli hareket etmeye başlar.


Hamileliğin 31. haftasında anne:


Hamileliğin otuz birinci haftasından sonra anne zaman zaman yalancı doğum sancılarını hissedebilir hatta bazen bunlar sadece kasılma şeklinde olabilir yani anne ağrı veya sancı hissetmeden karnın sertleşmesi olur. Yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancısından ayırt etmek önemlidir çünkü yalancı doğum sancıları rahim ağzında açılmaya ve doğuma neden olmazken, gerçek sancılar buna neden olabilir. Bu haftalarda fazlaca büyümüş olan rahim midenin yukarda sıkışmasına neden olabilir ve bu da mide yanması ve hazımsızlık gibi belirtilere neden olabilir. Bazen kabızlık, artan baskı, uzun süreli ayakta kalmanın etkisiyle hemoroidler gelişebilir. Bunlara karşı diyetin düzenlenmesi gerekebilir.

 

Göğüslerinden sızmaya başlayan sarımsı veya kremsi bir madde fark etmiş olabilirsiniz. Bu maddeye kolostrum veya ön-süt denir. Kolostrum, hamilelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumundan birkaç gün sonra salınan anne sütünün ilk aşamasıdır. Emzirmede daha sonra üretilen sütten çok daha yoğundur. Her kadın kolostrumu sızdırmayabilir, ancak her iki şekilde de normal kabul edilir. Gün içinde sızıntı yaşıyorsanız göğüs pedleri kullanabilirsiniz.

Babalar için;

Yeni bir bebeğe sahip olmak büyük bir sorumluluktur ve endişe gibi çeşitli duygular hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, sizin ve eşinizin potansiyel acil durumlar için hazırlandığından emin olunarak bu durumun stresi azaltılabilir.

Paylaş