17 HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 17. haftasında bebek:


17. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 13-14,5 cm, ağırlığı 150-250 gram kadardır.

 

Bebeğinizin göbek kordonu uzar ve daha kalın, güçlü hale gelir.
On yedinci haftadan itibaren bebeğin cilt altı dokusunda yağ depolanması artar ve bebek daha hızlı kilo almaya başlar. Bu yağ depolanması bebeğin ısı düzenlenmesi açısından önemlidir. Bebek yutkunma, gözünü açıp kapama, emme gibi refleksleri yapabilir. Bebeğinizin duyma duyusu kulakların oluşması ve gerçek yerlerine ulaşması ile mümkün olur. Dışarıdan gelen yüksek sesler bebeğin hareket etmesine neden olabilir. Bebeğin kaş ve kirpikleri büyümeye başlar.


Hamileliğin 17. haftasında anne:


Karnınız büyümeye devam ederken, diğer organlar rahim ve bebeğinizin büyümesini telafi etmek için hareket eder. Rahminizin üst kısmı daha yuvarlak görünmeye ve uzamaya başlar. Rahminiz barsaklarınızı yukarı ve dışarı itmeye başlar. Ayakta dururken elinizle rahminizi hissedebilirsiniz.

 

Hamileliğin on yedinci haftasında anne genellikle karnında baloncuklar oynuyor veya kelebek kanat çırpıyor gibi bebek hareketlerini hafifçe hisseder ve bu hareketleri hissetme dönemi anne ile bebek arasındaki etkileşimin kuvvetlenmeye başladığı dönemdir. Bu döneme kadar anne karnında bebek olduğunu bilse de, ultrasonografi cihazında görse de ondan gelen direkt hareketi hissetmek daha başka bir his ve bağ yaratmaya başlar. Bebek hareketleri yeni başladığı için sayısının veya sıklığının önemi yoktur henüz, saymanıza gerek yoktur, bu dönemde genellikle tek tük hissedilir hareketler. Bebeğinizin baskısından dolayı bacaklarınızda siyatik sinir ağrısı hissedebilirsiniz.


Anne adayı artık bu dönemde eski halsiz, bitkin dönemleri geride bırakır ve kendini enerjik hissetmeye başlar.  Bu haftalarda doktorunuzla görüşürken yakında yapılacak ayrıntılı ultrason (anomali taraması) hakkında bilgi ve gerekirse randevu almanız iyi olacaktır.

 

Babalar için;

 

Eşiniz ile birlikte bebek bakımı ve çocuk yetiştirme konularında konuşabilirsiniz.

 

Paylaş