18 HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 18. haftasında bebek:


18. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 14-16 cm, ağırlığı 200-250 gram kadardır.

 

Bebeğinizin sinirleri etrafında miyelin adı verilen koruyucu bir örtü oluşmaya başlıyor. Bu örtü, bebeğinizin ilk doğum gününe kadar oluşmaya devam edecektir. Küçük bir kız bebeği taşıyorsanız, bebeğinizin fallop tüpleri ve uterusu doğru yerlerine yerleşeceklerdir.
On sekizinci haftada bebeğin ellerinde ve ayaklarında parmak izleri ve katlantılar oluşmaya başlar.

Mekonyum (bebeğin ilk dışkısı) barsaklarında birikmeye başlar bunu doğumdan sonra dışarı atacaktır. Erkek bebeklerde prostat bezi gelişmeye başlar. Bebek bu haftalarda hıçkırabilir, tekme atabilir, yutabilir. Bebek hareketleri bu haftada anne tarafından çoğunlukla hissedilir ancak ilk gebeliklerde 20 haftaya kadar beklemek gerekebilir.

Hamileliğin 18. haftasında anne:

 

Gebelik haftanız ilerlemeye devam ediyor ve çoğu insan hamile olduğunuzu, özellikle de hamile kıyafetleri giyiyorsanız bunu farkedebilir. Ancak, kimsenin göremeyeceği birçok değişiklik karnınızın içinde oluyor. Kardiyovasküler sisteminiz hamileliğinizden etkilenir ve düşük tansiyonunuz olabilir. Bu yüzden yatma / oturma  pozisyonundan yavaşça ayakta durma pozisyonuna gitmeniz önemlidir.Bu  yaşayabileceğiniz baş dönmesi miktarını azaltacaktır.

 

Sağlıklı beslenme kurallarına özen göstermeye devam etmeli; aşırı tatlı, şekerli, unlu, hamur işi tüketilmemeli. Aşırı meyve tüketiminden de kaçınmak gerekir. Düzenli yürüyüş veya doktorunuzun önerdiği başka bir egzersiz yapılmalı.

 

Babalar için;

Hayatınızdaki hamile kadın, içinde bir başka insan yaşamını beslemek ve büyütmek üzere. Başka çocuklar için çalışıyor veya ilgileniyorsa, her gün kendisi için 30 dakikalık bir mola ihtiyacı olabileceğini unutmayın.

 

Diğer çocuklar ile ilgilenebilirsiniz. Ya da akşam yemeğini hazırlayabilirsiniz. Eşiniz  meditasyon yapmak, uyumak, yıkanmak ya da egzersiz yapmak için bu zamanı kullanabilir, ancak dinlenecek zamanı olacağını bilmek, günü idare etmenin biraz daha kolaylaşmasını sağlayabilir.

 

Paylaş