Hamileliğin 12. haftasında bebek:
12. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5-8 cm, ağırlığı 15-28 gram kadardır.
Tırnaklar oluşmaya devam eder, henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar. Bu haftada düşük gibi nedenlerle çıplak gözle görülebilen bebeklerin cinsiyeti anlaşılabilir ancak ultrason ile nadiren anlaşılabilir.

Bu haftada gözler birbirine, kulakalar son pozisyonlarına yaklaştıkça bebeğiniz daha fazla tanınabilir bir görünüm almaya başlayacaktır.
Bebeğin böbrekleri idrar üretmeye başlamıştır. Daha önce göbek kordonunun etrafından karın dışına çıkmış olan hızla büyümüş barsaklar bu hastada karın içerisine döner. Sinir sistemi olgunlaşmaya devam eder.
Bebek el ve ayak parmaklarını hareket ettirebilir, bükebilir. Ağzıyla emme hareketi alıştırmalarına şimdiden başlar.
Hamileliğin 12. haftasında anne:

Rahatlayın! Çoğu kadın bu haftada sabah bulantılarında bir azalma yaşar.

Rahim büyümeye devam ediyor. Bu haftada rahim leğen kemiğinden yukarı çıkmaya başlar.

Meme çevresindeki kararmaların dışında hamilelik maskesi denilen yüz ve boyunda düzensiz koyu lekeler oluşabilir. Bu lekeler doğumdan sonra hafifler veya kaybolur.

Bebekte nöral tüp defekti denilen özürlerin önlenmesi amacıyla her hamilelikte kullanılan folik asit vitamini bu haftadan sonra genellikle kesilir. Multivitamin ve balık yağına geçiş yapılabilir.

Hamilelik her şeyin yenmesine hazır olunan bir süreç olmadığından beslenmenize ve kilo alımına dikkat etmeniz gerekir.

Aşırı kilo almaktan kaçınmak için:

  • Fast food / abur cuburlardan kaçınmak
  • Gecelik atıştırmalıklardan kaçınmak
  • Yağları ve şekerleri sınırlamak önemlidir.

Babalar için;

Eşinizin bedeni birçok değişiklikten geçiyor. Bir zamanlar kolayca yapabildiği şeyler daha fazla zor olabilir. Onu takdir ettiğinizi ve onunla ilgilendiğinizi göstermenin iyi bir yolu, uzun bir günün sonunda ellerini, ayaklarını veya sırtını ovalamak olabilir. Bu süreleri daha özel hale getirmek için; masaj yağları kullanabilirsiniz.

Paylaş