14 HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 14. haftasında bebek:


14. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 9-10 cm, ağırlığı 45-50 gram kadardır. 


On dördüncü haftada bebek nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion suyu ile olur. Bebek amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra tekrar ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar. Bebeğin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Bebeğin kalp atışları dopler cihazı ile duyulabilir. Bebeğin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğin çok ince tırnakları vardır. Bebek bu haftalarda baş parmağını emebilir. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin kolları uzar ve vücudun geri kalanıyla daha orantılı hale gelir. Karaciğer safra üretmeye başlarken dalak kırmızı kan hücresi üretmeye başlar. Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretmeye başlar.
Bu haftalarda beyinden gelen sinir impulsları bebeğin yüz kaslarını uyararak çatık kaşlı, şaşı bakışlı, yüzünü buruşturmuş gibi ifadelere neden olabilir.

 

Hamileliğin 14. haftasında anne:

 

Hamile kıyafetleri bu haftada bazı gebeler için bir zorunluluk olabilirken, bazı gebeler de eşinin giysilerini ödünç alabilir veya kemerlerini genişletebilirler. Vücudunuzun bu gebeliğe tepki verme şekli, daha önce gebe kalmış olmanıza ve önceki gebeliklerde vücudunuzun nasıl değiştiğine bağlıdır. Genellikle, sonraki gebeliklerde vücudunuz büyümekte olan bebeğinizi ve uterusunuzu daha hızlı bir şekilde yerleştirmeye meyillidir ve bu da karnınızın daha önce görülmesine neden olur.

 

Uykusuzluk ve gece idrara çıkma gibi şikayetler başlayabilir, yatma vaktine yakın saatlerde fazla içecek tüketmemek gece idrara çıkma problemini çözer genellikle. Burun kanaması ve gece horlamaları daha nadir görülen belirtilerdir. Burun kanamaları burundaki konjesyon (kanlanma, damarlarda genişleme) artışına bağlı nadiren olur ve genellikle ciddi rahatsızlık vermez, eğer ciddi rahatsızlık verecek kadar sık ve bol miktarda kanamalar olursa bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalısınız. Tuhaf besinlere ve hatta besin olmayan maddelere karşı aşermeler başlayabilir.

 

Hamileliğin ondördüncü haftasında annede zaman zaman unutkanlık ve sersemlik gibi hisler olabilir. Hamileliğinizin bu haftasında son derece huysuz, endişeli, stresli, heyecanlı, bunalmış hissetmeye başlayabilirsiniz.

 

Kendinize şu soruları sormaya başlayabilirsiniz:

  • İyi bir ebeveyn olur muyum?
  • Finansal olarak nasıl yöneteceğim?
  • Bebeğim sağlıklı olacak mı?
  • Bebeğime hazırlanmak için doğru şeyleri yapıyor muyum?

 

Hamilelik, tüm fiziksel ve duygusal değişikliklerle dolu, hayatı değiştiren bir olaydır. Kendinize biraz zarafet gösterin ve her seferinde bir adım atın. Kendinize iyi baktığınızdan emin olun ve stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını öğrenin.

 

Babalar için;

 

Hamileliğin bu döneminde, çoğu kadın çoğu zaman yorgun hissetme ile mücadele eder. Eşiniz işten eve döndüğünde veya işlerini yaparken kestirmek zorunda kalabilir. Evde başka çocuklarınız varsa, onlarla oynayın, böylece eşiniz kestirmek için biraz sessiz zaman geçirebilir. Bu düşünceli hareketi çok mutlu edecektir. 

 

Paylaş