ON DOKUZ HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 19. haftasında bebek:


On dokuzuncu gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 15-17,8 cm, ağırlığı 250 gram kadardır. 


Bebeğin cildinini kaplayan lanugo tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bir insan bir kaç saat bile su içerisinde kaldığında cildi buruşmaya başlar, ancak verniks maddesi sayesinde 9 ay su içerisinde kalan bebeğin cildinde buruşma olmamaktadır. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir. Saçları saç derisinin üzerinde filizlenmeye başlar. Duyulardan sorumlu beyin bölgeleri gelişir. Bebeğin cildi artık şeffaf görüntüsünü kaybetmeye, pigment oluşturmaya başlar. Plasenta (bebeğin eşi) büyümeye devam eder ve bebeğin beslenmesini sağlar. Eğer bebek kız ise yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlamıştır. Bebek REM uykusuna geçer ve bu nedenle uykusunda rüya görebilir diye tahmin edilmektedir.


Hamileliğin 19. haftasında anne:


Rahmin karnın yarısından fazlasını doldurması nedeniyle hazımsızlık ve şişlik problemleri artabilir. Karın veya kalça bölgesinde bir veya her iki tarafta keskin ağrı rahimin büyümesine bağlı hissedilmektedir.
Rahim artık dışarıdan belli olacak kadar büyüdüğü için yatarken, uyurken rahatsız edebilir. Karnın fazla büyümesi ve cildin gerilmesi karın çatlaklarına neden olabilir. Bu çatlakların olması esasen annenin cilt yapısının esnekliği ile ilgilidir, Cilt çatlakları doğumdan sonra her zaman geçmeyebilir ancak yüzde oluşan kahverengi lekeler doğumdan sonra hemen her zaman geçer.

Babalar için;

Yapmaktan hoşlanmasanız bile eşinizin yapmak istediği bir şeyi yapın. Bunu isteyerek ve şikayet etmeden yapmaya çalışın. Biraz çaba işe yarar.

 

Paylaş