Hamileliğin 11. haftasında bebek:
11. gebelik haftasında bebeğin uzunluğu yaklaşık 4 cm, ağırlığı 7 gram kadardır. Bebeğin kafasının büyüklüğü boyunun yarısı kadardır.
Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksik maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir.
 Bu haftalarda bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin kalp ve damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir. Bebeğin el ve ayak tırnakları gelişmeye başlar, saç folikülleri oluşur. Ayak parmakları da ayrıldı. Bebeğin cildi hala çok şeffaf ve kemikler sertleşmeye başladı. Dış cinsel organlar neredeyse tamamen oluşmuştur, birkaç hafta içinde ultrasonografi ile görülür hale gelecektir.
Bebek elini açıp kapatabilir. Bebeğin yüzündeki bütün kemikler gelişmiştir.
Bebek anne karnında sallanma, ters dönme, hıçkırma, gerilme gibi hareketler yapmaya başlar ancak anne henüz hareketleri hissedemez.
 

Hamileliğin 11. haftasında anne:

Bebeğiniz rahminizin içinde hızla büyürken; fiziksel görünümünüzde gözle görünür değişiklikler hala yavaş olabilir. Bununla birlikte bazı kadınlar hormonal değişikliklerden dolayı saçlarında, tırnaklarında, tırnak ve saç uzamasında artış gibi değişiklikler fark edebilirler. 
Hamileliğin on birinci haftasında annenin bulantı ve kusmaları genellikle geçmiştir. Göğüs uçlarında koyulaşma ve irileşme genellikle mevcuttur bu haftada. Halsizlik ve sürekli uykulu olma hali devam edebilir. Anne adayı ortalama ayda yarım kilo alarak hamileliğine devam eder, son aylarda bu ayda bir kiloya çıkar. 11-14 hafta arası ense kalınlığı ölçümü ve ikili test taramasının yapıldığı zamandır, bu açıdan vakit kaybetmeden bu haftada doktorunuza başvurmalısınız. İkili test Down sendromu ve bazı kromozomal anomalilerin bebekte varlığını taramak amacıyla yapılır. Bunun dışında bu haftada yapılan özel bir test yoktur.

Babalar için;

Anne ile birlikte gebelik hakkında kitap okuyarak ortak olarak bilgi alabilirsiniz.

Paylaş