15 HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 15. haftasında bebek:


15. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 10-12 cm, ağırlığı 57-70 gram kadardır. 


Onbeşinci gebelik haftasında bebeğin bütün cildini lanugo denen incecik tüyler kaplamaya başlar ve bunların gelişmesi 26. haftaya kadar sürer. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir. Bebek bu haftalarda parmağını emmeye başlar. Bebeğin kemikleri sağlamlaşmaya başlar, yani bir röntgen çekilirse iskelet görünür hale geliyor. Bebeğin cildi henüz çok incedir  kan damarları aslında ciltten görülebilir. Bebeğin dilindeki tat tomurcukları gelişmiştir. Annenin yediği besinlerdeki çeşitli tatlar rahimdeki amnion sıvısına geçebilir ve bebek bu tatları az da olsa alabilir. Bebeğinizin kulakları dışarıdan gelişmeye ve daha tanınabilir görünmeye devam eder. Bebeğinizin gözleri kafanın kenarlarından burun doğru ilerler.Bebeğin göz kapakları bu haftalarda sıkıca kapalıdır, hamileliğin son 3 ayına kadar kapalı kalacaktır ancak bebek 15. haftada ışığı az da olsa algılayabilir. Örneğin annenin karnı çok şiddetli bir ışığa maruz kalsa bebek bunu algılar ve hareket etmeye başlayabilir. Bebek annenin sesini duymaya başlar.


Hamileliğin 15. haftasında anne:


Hamileliğin onbeşinci haftasından sonraki dönemlerde annenin göbeğinden aşağıya doğru dikine uzanan kahverengi çizgi bazılarında belirir, buna linea nigra denir, endişe etmeyi gerektirmez çünkü doğumdan sonra kendi kendine solar ve kaybolur. Göğüs uçlarındaki kahverengi koyulaşmalar da aynı şekilde doğumdan sonra eski haline döner. Bu haftadan sonra zayıf olan anne adaylarının göbekleri ince kıyafetlerde belli olmaya başlayabilir, daha kilolu olan kişilerde göbeğin belli olması 20. haftaya kadar sürebilir. Göbek öne çıktıktan sonra arabada emniyet kemerinin alt bandını göbek üzerinden değil altından geçirmek gerekir, üst bandı da göbeğin yukarısından göğüslerin arasından geçirmek gerekir, yani bantlar göbeğe baskı yapmamalıdır. Hamileler artık bu aylardan sonra yatış pozisyonunu, emniyet kemerlerini vb. göbeğe baskı yapmayacak şekilde ayarlamak zorunda kalırlar. Yüz üstü yatmak göbeğe baskı yapabileceği için sürt üstü veya yan yatarak uyumak gerekir, ilerleyen aylarda anne rahatsız olmadığı sürece sol yana yatmak daha çok önerilir. Sırta, karnın altına ve bacakların arasına yastıklar koyarak 3 yastıkla yatmak size iyi gelecektir.

 

Babalar için;

 

Eşinizin gece uyumasına ve bu şekilde kalmasına yardımcı olması gerekiyor mu? Rahat edebilmesi için yastıklarını ayarlamasına yardım edebilirsiniz. Yatmadan hemen önce ayak masajı veya sırt masajı yapmayı teklif edin, bu şekilde çok daha rahat ve kolay uyuyabilir.

 

Sabah önce siz uyanırsanız, uykusuna duyarlı olun ve gece sizden önce uyuduğu zaman sessiz olun uyandığında uykuya dalmanın uzun bir zaman alabileceğini unutmayın.

 

Paylaş