16 HAFTALIK HAMİLELİK


Hamileliğin 16. haftasında bebek:


16. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 11-13,5 cm, ağırlığı 100-200 gram kadardır.


On altıncı haftada anne bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilir ancak özellikle ilk gebeliklerde bu daha geç olabilir ve 20. haftayı bulabilir o yüzden henüz hareketleri hissetmiyorsanız telaş etmemelisiniz. Bebeğiniz önümüzdeki birkaç hafta boyunca bir büyüme dönemi için hazırlanıyor. Bebeğin bacakları artık kollarından daha uzundur ve sık sık hareket eder, artık hareketleri daha koordine ve güçlüdür. Göbek kordonunu tutabilir. Bebeğin hareket edebileceği rahim içerisindeki alan artık daha geniştir. Bebeğin tırnakları iyice gelişmiştir. Kulaklar ve gözler de son pozisyonlarında bulunur ve bebeğinize daha tanımlanabilir bir görünüm verir. Bebeğinizin idrar ve dolaşım sistemleri de dahil olmak üzere, daha karmaşık vücut sistemlerinden bazıları da çalışmaya başlar. Bebeğinizin kalbi günde yaklaşık 25 litre kan pompalar. Bebek kafasını artık dik tutabilir. Bebeğin kız veya erkek cinsiyeti bu haftalarda genellikle ultrasonografi ile tespit edilebilir. Bebeğin cildi hala çok incedir ve altındaki kan damarları görülebilir.


Hamileliğin 16. haftasında anne:


Hamileliğin on altıncı haftasında bazı anne adayları bebek hareketlerini hissetmeye başlar, bu ilk hareketler genellikle gaz kabarcığı veya çırpınan bir his gibi hissedilir. Özellikle ikinci ve sonraki gebeliklerde bu kadar erken hissedilmeye başlar. İlk gebeliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi 20. hafta civarını bulabilir. Fazla kilolu olmayan annelerin karnı dışarıdan bakmakla hafif büyümüş olarak görülebilir artık. On altıncı hafta ile yirminci hafta arası üçlü test ve dörtlü test diye adlandırılan testlerinin yapıldığı dönemdir.
Gebeliğin ilk aylarında olduğu gibi bu aylarda da doktorunuz tarafından özel bir sakınca belirtilmemişse normalde cinsel ilişki yasak değildir. Bu haftalarda bazı gebelerde cinsel istekte artış olabilir.

Hamileyken kan hacminiz% 30-50 artar, bu da vücudunuzda daha fazla kan dolaşımına neden olur.  Kan dolaşımındaki bu artış yüzünüzün daha parlak olmasına neden olur. Vücudunuz ayrıca yağ bezlerinin aşırı çalışmasına ve yüzünüzü parlak görünmesine neden olan hormonlar üretiyor. Bunların ikisi de “ gebelik parlaması ” ile sonuçlanabilir. Cildiniz çok yağlı hale gelirse, yüzünüzü temizlemek için yağsız bir temizleyici kullanabilirsiniz. Bunun dışında, sadece gülümseyin ve ışığının tadını çıkarın!

 

Babalar için;


Anne önümüzdeki birkaç hafta süresince bebeğin ilk hareketlerini hissetmeye başlayacak. Bu anne ve çocuk arasındaki bağ kurma deneyimini artırabilir, ancak bazen baba dışarıda kalabilir.

 

Sonunda, bebeği hareket ettirebileceğinizi siz de hissedeceksiniz, ancak o zamana kadar bebeğinizle günlük olarak konuşarak bağ kurabilirsiniz. Ne söyleyeceğinizden emin değilseniz, bebeğinize kitap okuyabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz.

 

Paylaş