Erken Yaşta Adet Görme Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Kız çocuklarında ergenlik belirtileri ortalama 9 yaşında gözlenmeye başlar. Öncelikle boy uzamaya, memeler büyümeye ve koltukaltında ve genital bölgede kıllar oluşmaya başlar. Genellikle bunu izleyen 1 yılın sonunda ise ilk adet kanaması (menarş)görülür. Çünkü normal sağlık koşullarına sahip olan kız çocukları ilk adetlerini 10-15 yaşları arasında görmektedirler. Kız çocuklarında ilk kez adet görme yaşının kesin olarak belirgin olmaması ve belli yaşlar arasını kapsamasının nedeni çocuğun yaşam şartları ve genetik özelliklerinin farklılığından kaynaklanmasıdır. Ancak 10 yaşından önce veya 16 yaşından sonra kız çocuklarında ilk kez adet görme durumu, hormonal dengede bir şeylerin yolunda gitmediğini, bazı bozukluklar olabileceğini göstermektedir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi ve gerekli testlerin yaptırılması önemlidir.

 

Erken yaşta adet görme (Prematür Menarş)

 

9 yaş ve altında adet görmek kız çocukları için erken bir dönemdir. Erken yaşta adet gören kız çocuklarının kemikleri yeterince gelişmez ve dolayısıyla da boyları beklenen ölçüde uzamaz. Yaşıtlarına göre erken adet gören kızlar bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenirler ve çoğunlukla içe kapanık, asosyal olurlar. Böyle durumlarda en uygun yaklaşım hem çocuğun bir sağlık probleminin olup olmadığı hekim tarafından teşhis edilmelidir hem de ortaya çıkabilecek psikolojik sorunlar için bir uzmandan yardım alınmalıdır. Erken yaşta adet gören kız çocuklarında genel olarak; hormon düzeyleri, kemik yaşı, ergenlik belirtilerinin ilerleme hızı, yumurtlama ve yumurtalık durumu gibi pek çok faktör incelenip bu konuda uygulanacak tedaviye karar verilmektedir.

 

Erken yaşta adet görmenin nedenleri nelerdir?

 

Yaşıtlarından daha erken yaşta adet görülmesinin çok fazla bireysel sebebi olabilmektedir. Bunlardan en sık karşılaşılanları; aileden gelen genetik etkenler, aşırı yağlı ve karbonhidratlı beslenmeden kaynaklanan kilo alımı, hazır gıdalarla beslenmeye ağırlık vermek, sıcak iklimde yaşamak olarak sayılabilmektedir. Özellikle son yıllarda hazır gıdalarla beslenmenin, şehir hayatında plastik tabak, bardak, çatal kullanımının artmasının, yüksek sosyo-ekonomik koşullara sahip kişilerin sayısında artış olmasının ergenliğe girme yaşını düşürdüğüne inanılmaktadır. Bunların yanında düşük ağırlıkla doğan kız çocuklarının, 7-8 yaşlarında aşırı kilolu olup obezite sorunu yaşayanların, babadan ayrı yaşayan kız çocukların daha erken yaşta adet gördükleri tespit edilmiştir. Erken yaşta adet görmenin diğer sebepleri ise; beyinde oluşan tümörler, böbrek üstü bezinde veya yumurtalıkta hormon salgılayan tümörler, akraba evlilikleri ve çok uzun süreli televizyon izleme olarak sıralanabilmektedir.

 

Erken yaşta adet gören kızlarda neler olur?

 

Erken yaşta ilk adetini gören kız çocuklarının boylarının uzama, kemiklerinin gelişme süresi daha kısa olduğundan, bu kızlar yaşıtlarına göre daha kısa boylu olurlar. Beyinden hipofiz bezine ilk uyarı gittiğinden testosteron ve östrojen hormonları daha erken salgılanmaya başlar. Bu sebeple kız çocuğu kendisini adet görmeyen kız arkadaşlarından daha farklı hisseder, görür ve bir yalnızlaşma sürecine girer. Östrojen kızların vücudunda göğüslerin büyümesi, vücut hatlarının yuvarlaklaşması gibi kadınsı özellikler oluşturur. Testosteron hormonu ise kas ve kemik dokusuna etki eder ve büyümeyi hızlandırır. Bunları takip eden süreçte progesteron adı verilen hormon devreye girer ve kız çocuğunun her ay yumurtlayıp adet görmesini sağlar. Bu şekilde de üreme sistemi, hamile kalma dönemi devreye girmiş olur.

Paylaş