4 HAFTALIK HAMİLELİK


Gebelik 4 haftalık olduğunda yani en son adet kanamasının ilk gününden itibaren 4 hafta süre geçtiğinde rahim içerisine gelmiş ve yerleşmiş olur, bu haftadan önce rahim içerisinde gebelik kesesi görülmez.

Bebeğinizde neler oluyor?

Bebeğinizde ektoderm , mezoderm ve endoderm olmak üzere üç katman vardır . Bu üç tabaka bebeğin organlarını ve dokularını oluşturacaktır. Öncelikle bu üç katman gelişir.

Kol ve bacak tomurcukları bu noktada gelişmeye başlar, ancak açıkça ayırt edilemezler. 

Bebeğim ne kadar büyük?

4 haftalık gebeliğin boyu gözle veya ultrasonografi ile görülemeyecek kadar küçüktür, yaklaşık 1-2 mm boyundadır, ultrasonla nadiren çok küçük bir gebelik kesesi görülebilir.

Kalp atışları bu haftada görülemez ve duyulamaz. Embriyo henüz hücre topluluğu şeklindedir, doku ve organlar şekillenmemiştir.  Ana damarlar boyunca ilkel kanın hareketi vardır.

Plasenta (bebeğin eşi) bu ilk haftalardan itibaren gelişmeye başlar, hcg (gebelik hormonunu) üretir,  daha ileri haftalarda bebeğin beslenmesinden sorumlu olur.
 

Hamileliğin 4. haftasından anne:

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Hamileliğin dördüncü haftasında anne adayında hafif bazı değişiklikler olur Meme hassasiyeti, memelerde hafif şişme, baş ağrısı, bel ağrısı ve mide bulantısı gibi erken gebelik belirtileri göstermeye başlayabilirsiniz. Bazen gebeliğin yerleşmesine bağlı alttan leke gelmesi gibi belirtileri anne adayı adet zamanı geldiği için oluyor sanabilir Erken gebelik belirtilerinin çoğu adet döneminizden önce yaşadıklarınız ile benzediği için bunlar adetin yaklaştığını gösteren belirtiler sanılır çoğunlukla.

Bunların dışında diğer belirtiler hemen başlamaz, bulantı, kusma, memelerde renk koyulaşması, karında büyüme gibi belirtiler henüz görülmez. Bu dönemde yani adet zamanı geldiğinde yapılan gebelik testinde gebelik çıkmışsa anne adayı artık kendisi için yeni bir dönemin başladığını bilerek yaşam tarzını düzenlemeli, sigara kullanıyorsa tamamen bırakmalı, sağlıklı ve düzenli beslenme kurallarına dikkat etmeli, aşırı yorucu ve tehlikeli sporlardan uzak durmalı.

Bazı kadınlarda geç veya düzensiz bir adet arası dışında herhangi bir hamilelik belirtisi olmayabilir. Eğer adet dönemini geçirdiysen, o zaman hamilelik testi yapabilirsin . 


Anne adayı bu haftada gebe olduğunu öğrenir öğrenmez kadın doğum doktoruna muayene için başvurmalıdır. Muayenede hamilelik döneminde kullanması gereken bazı ilaçlar, vitaminler verilir ve hamileliğin başında yapılan tahliller yapılır.

Babalar için;

Unutmayın Mutlu bir anne mutlu bir bebektir. Yapabileceğiniz en önemli şey annenin hamileliği boyunca mutlu ve stressiz hissetmesini sağlamaktır.

 

Paylaş