Hamileliğin 9. haftasında bebek:
Dokuz haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 2 cm, ağırlığı 2 gram kadardır.

Embiryonik kuyruk bu haftadan itibaren tamamen ortadan kalktığı için bebeğiniz artık küçük bir insan gibi görünmeye başlar.
Son adet tarihine göre 9. hafta dolduktan sonra yani 10. haftanın başlamasından itibaren bebek embriyo değil fetus olarak adlandırılır (Döllenmeden itibaren 8. hafta dolduktan sonra). Dokuzuncu hafta embriyonik dönemin sonudur, bu haftanın bitiminden itibaren yani 10. hafta başladıktan sonra fetal dönem başlar.
Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Diz, dirsek, omuz, ayak bileği ve el bileği eklemleri dahil bebeğin tüm eklemleri çalışmakta ve bebeğin amniyotik kesede serbestçe hareket etmesine izin vermektedir.  Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Göz kapakları tamamen oluştu, kapalı olan göz kapakları 28. haftada tekrar açılacak. Bebeğin el ve ayak parmakları gelişmeye devam eder ancak hala parmaklar birbirine kısmen bitişiktir. Bebeğin refleksleri gelişir, örneğin bu haftalarda ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulursa bebek hareket etmeye başlar.

İç genital organlar erkek cinsiyette testis, kız cinsiyette yumurtalık (over) olacak şekilde oluşmuştur ancak bebeğin cinsiyeti henüz söylenemez. Daha önceki haftalarda ilk oluşum aşamasında bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı doğru çıkmış olan barsaklar artık karın içerisine doğru göç etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa içme işlemini gerçekleştirir ve ilk içtiği içecek amnion sıvısıdır (bebeğin içerisinde bulunduğu su). 9. haftada kalp 4 bölüme ayrılıp; kalp kapakları gelişmeye başlar. Retina ve burun ucu oluşmaya başlayan diğer yapılardır.

Bebeğiniz ayrıca yumruk yapabilir ve başparmağını emmeye başlayabilir.

Hamileliğin 9. haftasında anne:

Halen fiziksel olarak başka insanlara hamile görünmüyorsunuz, ancak kesinlikle birkaç değişiklik fark etmeye başlıyorsunuz. Elbise varken veya yokken dışarıdan bakmakla hamile olduğunuz henüz anlaşılamaz, göbek şişliği belirginleşmemiştir. Ruh halinde değişiklikler, midede şişkinlik ve daha kırılgan bir ruhsal yapı gebelik sırasında sık görülmektedir.

Hamileliğin dokuzuncu haftasında anne adaylarının bir kısmı pantolon ve elbise bellerinin dar geldiğini fark edecek kadar kilo almış olurlar, bir kısım anne adayları ise bulantı ve kusmalardan dolayı hiç kilo alamamış hatta kilo vermiş olabilir. Bir kaç hafta içinde bunlar geçecek ve düzenli kilo almalar başlayacaktır.

Mide yanmasını önlemek, onunla baş etmek için; üç öğün yemek yerine gün boyunca daha küçük öğünler yiyebilirsiniz. Yemekten hemen sonra yatmayarak, acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak mide yanmasını önleyebilirsiniz.

Sütyenler dar gelmeye başlayabilir, büyük bedenlerin kullanılması gerekebilir. Doktor tarafından özel bir risk belirtilmediği sürece çalışan anne adayları işlerine devam edebilir.

Bu haftada hormonal değişiklikler, geceleri uyku sorunu, sabah bulantısı nedeniyle normalden daha yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.

Babalar için;

Yatak odanızda sakin ve rahat bir ortam yaratmaya çalışın. Parlak ışıklar yerine loş ışık ayarlayabilirsiniz.

Paylaş