5 HAFTALIK HAMİLELİK

Hamileliğin 5.haftasında  bebeğin boyu 3-4 mm civarındadır.

Bu haftada, bebeğinizin uzunluğu başın tepesinden arka ucun (CRL) altına kadar ölçülür. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebek ve kalp atışları ultrason ile görülebilir, duyulabilir. Bebeğin beyin ve sinir sistemi, kalp-damar sistemi gelişmeye başlamıştır. Göz ve kulak haline gelecek yapılar oluşmaya başlar.
Embriyo (bebek) dıştan mikroskopik olarak incelendiğinde baş kısmının belirginleşmeye başladığı izlenir. Kol ve bacak tomurcukları henüz belirgin değildir.


Hamileliğin 5. haftasında anne:

 

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

 

Muhtemelen, şu anda çevrenizdekiler için fark edilebilir herhangi bir değişiklik yoktur. Sabah bulantısı gibi hamilelik belirtileri görmeye başlayabilirsiniz. Hamile kadınların yaklaşık% 50'si sabah bulantısı geçirir.

 

Sabah bulantısı , normal olarak hamileliğin 6. haftasında başlar, ancak bununla nasıl başa çıkacağınıza hazırlanmak için çok erken değildir. Bulantı sabahları, gün içinde ya da akşamları yaşanabilir. Bazen çok yoğun bir bulantı ve kusma olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

Hamileliğin beşinci haftasında anne adaylarının bazılarında bulantı ve kusma başlar. Her anne adayında bu kadar erken haftada başlamayabilir ve bulantı kusmanın başlaması gebeliğin sağlığı-gelişmesi hakkında bir gösterge değildir. Anne memelerde hassasiyet ve gerginlik hissedebilir. Halsizlik bu dönemde sık görülen belirtilerdendir. Bu haftadan önce muayene olunmamışsa hemen doktora başvurmak gerekir, gerekli vitaminler verilir ve tahliller yapılır. Gebeliğin başlangıcında rutin olarak yapılan tahliller dışında bu dönemde yapılan özel bir test yoktur. Bu erken haftalarda anne genellikle kilo almaz, hatta bulantı ve iştahsızlık, tiksinme gibi nedenlerle fazla yemek yiyemediği için bir miktar kilo kaybı olabilir. Kilo kaybı olan annelerin endişelenmesine gerek yoktur, bu haftalarda sık rastlanır ve genellikle 3. aydan sonra toparlanır, kilo alınmaya başlanır. Doktor önerisi dışında hiçbir ilaç kullanmamak gerekir. Ağır egzersizler ve sporlardan kaçınmak gerekir

Bu haftalarda alttan kırmızı veya kahverengi lekelenme, kanama olması düşük tehlikesi olduğunu gösterir. Bu durumda hemen muayene için başvurmak ve istirahat etmek gerekir.

 

Bu haftalardan itibaren gebelik döneminde alacağınız kiloya dikkat ederek beslenmenize önem göstermeniz gerekmektedir.

 

Babalar için;

 

Sorulmadan ev işlerine yardım etmeyi deneyin. Bu, çöpü çıkarma, bulaşıkları yıkama veya en sevdiği yemeği yapmak kadar basit olabilir. 

 

 

Paylaş