Altı haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Kalp basit tüp şeklinden dört odacıklı gelişmiş şekle dönmeye başlamıştır. Bebeğin boyu çok küçük, 4-6 mm kadardır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebeğin solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir.

6. haftada bebeğin göbek kordonu oluşur. Gözler, kulaklar, burun, çene,damak, akciğer  ve ağız boşluğu belirmeye başlar. Bebeğin beyni gelişmeye ve aktivite göstermeye başlamıştır.
Bebeğin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar belirginleşmeye başlar ancak henüz ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür. El ve ayaklar henüz oluşmaya başlamamıştır sadece tomurcuklar oluşmaya başlamıştır. 6. haftada önce kol tomurcukları oluşmaya başlar, bacak tomurcukları bir kaç gün sonra oluşmaya başlar, yedinci haftada ikisi birden oluşmuştur.
 

Hamileliğin 6. haftasında anne:

Bazı hamile kadınlar bu noktada birkaç kilo aldıklarını fark edebilirken, diğerleri kilo vermiş olabilirler.
Hamileliğin altıncı haftasında annede sabah bulantıları, halsizlik, bitkinlik, göğüslerde hassasiyet, areolaların koyulaşması ve şişlik sık görülür. Bebek hareketleri henüz hissedilemez çünkü bebek çok küçüktür, anneler kendi barsak hareketlerini bebek hareketi sanırlar sıklıkla. Bulantı ve kusmalar nedeniyle anne  herşeyi yiyemeyebilir ve çok sıkı beslenemeyebilir ancak bunlar üçüncü aydan sonra geçecektir ve çoğu zaman sorun teşkil etmeyecektir.

Hamilelik sırasında sık görülen mide ekşimeleri bu haftada başlayabilir.

Anne adayı yine de zararlı yiyeceklerden, cips-bisküvi gibi hazır ambalajlı ürünlerden, aşırı tatlı tüketiminden kaçınmalıdır. Doktorunuz tarafından bir engel olmadığı söylenmezse temiz havada bol oksijenli ortamda yürüyüş yapmak hem sizin hem bebeğiniz için faydalı olacaktır, ayrıca güneş ışığı anne cildinde bol vitamin D sentezi sağlayacaktır. Vitamin D anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Doktor muayenesinde özellikle bir risk belirtilmemişse normal bir gebelikte bu haftalarda yani ilk ayda bile cinsel ilişki yasak değildir, sadece bazı risklerin olduğu hamileliklerde doktor tarafından cinsel ilişki yasağı getirilir.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında hafif kanama yaşamaktadır. Bu lekelenme (iç çamaşırında veya tuvalet kağıdındaki kan lekeleri) hafif kramp ile birlikte olabilir. Ancak bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Bu durum bir düşük riskinin işareti olabilir.

Babalar için;

Annenin sabah bulantıları ile başa çıkmasına yardımcı olmak için yemek yapma işini devralabilirsiniz, ev temizliğine ve ev işlerine yardımcı olabilirsiniz.

Paylaş