Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek Sakıncalı mıdır?

Ergenlik dönemi ile menopoz dönemleri arasındaki sağlıklı her kadının rahim duvarı (endometrium) adet döneminde kalınlaşır. Bu süreçte döllenme gerçekleşmiş ve gebelik oluşmuşsa embriyo bu kalınlaşan dokuya tutunur ve gebelik devam eder. Aslında rahim iç dokusunun kalınlaşmasının sebebi de gebeliğe uygun ortam hazırlanmasıdır. Ancak gebelik meydana gelmezse oluşan bu doku adet kanaması ile birlikte dökülür ve bir sonraki yumurtlama döneminden sonra yeniden kalınlaşmaya başlar. Gebe kalabilme, yumurtlamanın bir göstergesi olan adet kanamaları sağlıklı bir kadının metabolizmasının doğal sonucudur. Bizim toplumumuzda yaygın olan inanışa göre adet kanaması olduğu dönemde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu inanışın dinsel ve sağlık açısından mantıklı açıklamaları bulunmaktadır. 

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek sağlığı olumsuz etkiler 

Toplumdaki genel kanı adet kanamasının pis, kirli olduğu yönündedir. Ancak adet kanının kirli olarak algılanmasının mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır. Adet kanı pis olduğu için bu dönemde cinsel ilişkiye giren erkeklerin kısırlaşacağı şeklinde de bir inanış vardır. Fakat bu durum böyle değildir. Adet kanı metabolizmanın hormonların etkisiyle ürettiği temiz bir kandır. Ancak adet döneminde kadının genital organları mikroplara ve enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Zaten kadının genital organındaki pedi günde 2-3 saat arayla değiştirdiğinden enfeksiyon riski fazladır. Bir de erkeğin cinsel organından kaynaklanabilecek enfeksiyonlara maruz kalabilir. Ayrıca adet kanamalarının devam ettiği bu süreçte cinsel ilişkiye girmek erkek için de enfeksiyon riski yaratan bir durum olmaktadır. 

Adet döneminde kadının genital organları hassastır.

Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen seviyesi kadında adet döneminde düşmektedir. Normal şartlarda doğal olarak kadının vajinasında bulunan faydalı bakteriler, laktik asit seviyesi ve kanının pH dengesi de düşüktür. İşte tüm bu sebeplerle kadının vajina, rahim, yumurtalık ve tüplerin bulunduğu pelvik alanın da enfeksiyonlarla savaşma gücü azalır. Bununla birlikte adet kanının vücuttan dışarı atılabilmesi için rahim ağzı da normalden daha fazla açıldığından kadın adet döneminde alt solunum yolları enfeksiyonları için en hassas dönemindedir. 

Adet döneminde kadın psikolojik olarak aşırı hassastır.

Kadınlar yumurtlama ve adet dönemlerinde cinsel açıdan normal dönemlere göre biraz daha isteklidirler. Ancak kanamanın olduğu günlerde karınlarındaki şişlik ve hissettikleri ağrılar sebebiyle kendilerinin cinsel ilişkiye girecek kadar mutlu ve formda hissetmeyebilirler. Bu sebeple adet döneminde kadına cinsel ilişki için ısrarcı davranmamak, aksine daha duyarlı ve hassas davranmak çiftler arasında yaşanabilecek gerginlikleri ve gereksiz tartışmaları önleyecektir. 

Adet döneminde ilişkiye girilirse gebe kalınabilir.

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusu, kadınların merak ettiği konuların başındadır. Normal şartlar altında düşünüldüğünde adet kanamasının olduğu dönemde yaşanan cinsel ilişki ile kadının gebe kalması çok da olası bir durum değildir. Ancak çok nadiren de olsa böyle bir ihtimal gerçekleşebilmektedir. Zira adet döneminde girilen cinsel ilişkinin gebelik oluşturmayacağına dair her hangi bir bilimsel, tıbbi veri bulunmamaktadır. Bu sebeple adet döneminde ilişkiye girmemek pek çok açıdan en doğrusudur. Ancak sakınca görmeyen çiftlerin korunarak (kondom-prezevatif kullanımı) cinsel ilişkiye girmeleri hem enfeksiyon, mikrop ihtimalini hem de gebelik olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Tarih : 15.1.2019

Paylaş